MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 5246228
*
nr 524 6228
Ring
Lenght: ()
18 k. med rosa sten stämplar, Ceson 1976 3, 7 g
Estimate:
300
Sold:
SEK 550
Auction date:
Monday May 12 2008
at 17:48:40
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/5 14:42:35
1
500 kr
10/5 17:46:26
2
350 kr
12/5 17:08:21
3
500 kr
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring rosa sten stämplar smycken vintage
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1300
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:03
-
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Present: SEK 1500
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:50
*
Ring
nr 524 6228
Ring
Lenght: ()
18 k. med rosa sten stämplar, Ceson 1976 3, 7 g
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 550 |
Auction date: |
Monday May 12 2008 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
9/5 14:42:35 | 1 | 500 kr |
10/5 17:46:26 | 2 | 350 kr |
12/5 17:08:21 | 3 | 500 kr |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring rosa sten stämplar smycken vintage
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:38 -
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1300
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:03
-
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Present: SEK 1500
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:50